Etapy porodu

Poród - czy się go boisz?

Cała rodzina z utęsknieniem wyczekuje nowego członka rodziny, jednak myśl o samym porodzie gdzieś im ulatuje. Nad ta kwestią myśli tak naprawdę tylko matka, bo to przed nią stoi to wielkie wyzwanie. Pojawia się w Twojej głowie wiele pytań kiedy? jak to będzie wyglądało? itd. Postanowiliśmy wyjść na przeciw Waszym obawom i przybliżyć sam moment porodu.

Przed porodem powinnaś odbyć z lekarzem prowadzącym wnikliwą rozmowę aby wszystko było dla Ciebie jasne i zrozumiałe. Poniżej przedstawiamy etapy porodu:


Etap I
Ze statystyk wynika, że trwa najdłużej nawet do 24h. Etap ten obejmuje skracanie się szyjki macicy i jej rozwieranie (max. rozwarcie 10 cm). Pojawiają się skurcze w podbrzuszu początkowo słabe (czasem nieodczuwalne), stopniowo narastają. W tych momentach najlepiej spacerować, wziąć kąpiel i relaksować się (unikaj leżenia - to przedłuży poród). W przypadku, gdy skurcze pojawiają się co ok. 7-8 min. należy udać się do szpitala. Wszystko ze spokojem, w chwili skurczu oddychaj głęboko. Jeżeli bolą Cię krzyże znajdź dogodną dla siebie pozycje. W tym etapie mogą odejść wody płodowe, niczym się nie denerwuj. Jeżeli same nie odejdą lekarz będzie musiał przekłuć pęcherz płodowy - nie boli. W szpitalu zaczną się nasilać skurcze i występować coraz częściej.

Etap II
W tym etapie następuje urodzenie dziecka. Etap ten trwa stosunkowo krótko (ok. 30 min). Z pewnością będziesz już u kresu sił. Pojawią się samoistne silne skurcze, to Ty będziesz musiała się do nich dopasować. Jedno o czym musisz pamiętać to słuchaj i wykonuj to co mówi do Ciebie położna. Ona będzie przy tobie przez cały poród zaufaj jej, wie co robi. Po kliku silnych skurczach z pewnością położna ujrzy główkę dziecka. W tym momencie może nastąpić nacięcie krocza jeżeli będzie to konieczne. Po chwili dziecko już będzie urodzone (najciężej rodzi się główka - jest największa z części ciała). Zostałaś mamą! Gratulacje! :)

Etap III
Zapewne będziesz już wyczerpana, ale uwierz, że gdy zobaczysz dziecko wszystko zapomnisz. W tym etapie rodzi się łożysko. Ty już nic nie musisz robić. Odczuwasz tylko delikatne skurcze. Lekarz da Ci znieczulenie w celu zszycia nacięcia.

Etap IV
Etap IV to obserwacja Ciebie i dziecka. Ścisła obserwacja trwa ok 1h. Później już będą tylko doglądać czy wszystko jest ok.